Y162466R5000A9R
Mfr.Part #
Y162466R5000A9R
Description
RES SMD 66.5 OHM 0.05% 1/5W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
VSMP
Max Power Dissipation :
200mW
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Resistance :
66.5Ohm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Working Voltage :
40V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Height :
635μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.05%
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Datasheets
Y162466R5000A9R
VPG Foil Y162466R5000A9R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 66.5Ohm, 0.2W 1/5W, ±0.05%, -55°C~150°C