Y16243K75000F9R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y16243K75000F9R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.75K OHM 1% 1/5W 0805
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Series :
VSMP
Length :
2.032mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Metal Foil
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
3.75kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
200mW
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Height :
635μm
Number of Terminations :
2
Width :
1.27mm
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±1%
Datasheets
Y16243K75000F9R
VPG Foil Y16243K75000F9R
VSMP Series, Metal Foil, 3.75kOhms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~150°C