Y16243K01000T9R
Mfr.Part #
Y16243K01000T9R
Description
RES SMD 3.01KOHM 0.01% 1/5W 0805
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Resistance :
3.01kOhms
Height :
635μm
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
200mW
Length :
2.032mm
Depth :
1.27mm
Published :
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.01%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VSMP
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
1.27mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Datasheets
Y16243K01000T9R
VPG Foil Y16243K01000T9R
VSMP Series, Metal Foil, 3.01kOhms, 0.2W 1/5W, ±0.01%, -55°C~150°C