Y162436R5000B0R
Mfr.Part #
Y162436R5000B0R
Description
RES SMD 36.5 OHM 0.1% 1/5W 0805
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
635μm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Width :
1.27mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Max Power Dissipation :
200mW
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Length :
2.032mm
Resistance :
36.5Ohms
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
Y162436R5000B0R
VPG Foil Y162436R5000B0R
VSMP Series, Metal Foil, 36.5Ohms, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~150°C