Y16242K66500Q0R
Mfr.Part #
Y16242K66500Q0R
Description
RES SMD 2.665K OHM 1/5W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
200mW
Composition :
Metal Foil
Max Operating Temperature :
150°C
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Length :
2.032mm
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.02%
Height :
635μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
2.665kOhms
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Width :
1.27mm
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Datasheets
Y16242K66500Q0R
VPG Foil Y16242K66500Q0R
VSMP Series, Metal Foil, 2.665kOhms, 0.2W 1/5W, ±0.02%, -55°C~150°C