Y16242K50000T0W
Mfr.Part #
Y16242K50000T0W
Description
RES SMD 2.5K OHM 0.01% 1/5W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Size / Dimension :
0.080 L x 0.050 W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) :
0.025 (0.64mm)
Brand :
Amphenol Positronic
Supplier Device Package :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Positronic
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Resistance :
2.5 kOhms
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Tolerance :
±0.01%
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Datasheets
Y16242K50000T0W
VPG Foil Y16242K50000T0W
VSMP Series, Metal Foil, 2.5 kOhms, 0.2W, 1/5W, ±0.01%, -55°C ~ 150°C