Y16242K49000Q24W
Mfr.Part #
Y16242K49000Q24W
Description
RES SMD 2.49KOHM 0.02% 1/5W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±0.02%
Packaging :
Tray
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
1.27mm
Height :
635μm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Length :
2.032mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
2.49kOhms
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Foil
Max Power Dissipation :
200mW
Supplier Device Package :
Datasheets
Y16242K49000Q24W
VPG Foil Y16242K49000Q24W
VSMP Series, Metal Foil, 2.49kOhms, 0.2W 1/5W, ±0.02%, -55°C~150°C