Y16242K37000T9R
Mfr.Part #
Y16242K37000T9R
Description
RES SMD 2.37KOHM 0.01% 1/5W 0805
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
200mW
Max Operating Temperature :
150°C
Case Code (Imperial) :
Composition :
Metal Foil
Case Code (Metric) :
Length :
2.032mm
Height :
635μm
Resistance :
2.37kOhms
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Width :
1.27mm
Tolerance :
±0.01%
Series :
VSMP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Datasheets
Y16242K37000T9R
VPG Foil Y16242K37000T9R
VSMP Series, Metal Foil, 2.37kOhms, 0.2W 1/5W, ±0.01%, -55°C~150°C