Y1624255R000T9W
Mfr.Part #
Y1624255R000T9W
Description
RES SMD 255 OHM 0.01% 1/5W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
635μm
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Metal Foil
Construction :
Chip
Max Power Dissipation :
200mW
Tolerance :
±0.01%
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Resistance :
255Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Packing Method :
WAFFLE PACK
Working Voltage :
40V
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Datasheets
Y1624255R000T9W
VPG Foil Y1624255R000T9W
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 255Ohm, 0.2W 1/5W, ±0.01%, -55°C~150°C