Y162420R0000C9R
Mfr.Part #
Y162420R0000C9R
Description
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/5W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
40V
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.25%
Series :
VSMP
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Resistance :
20Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Height :
635μm
Additional Feature :
ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
Composition :
Metal Foil
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
200mW
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
Y162420R0000C9R
VPG Foil Y162420R0000C9R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 20Ohm, 0.2W 1/5W, ±0.25%, -55°C~150°C