Y161220R0000F0R
Mfr.Part #
Y161220R0000F0R
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES SMD 20 OHM 1% 0.4W 2512
Size / Dimension :
0.249Lx0.127W 6.32mmx3.23mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Height :
635μm
Max Power Dissipation :
400mW
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Series :
VSM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
20Ohm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
Y161220R0000F0R
FIXED RESISTOR VSM Series, Metal Foil, 20Ohm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~150°C