Y161216R0000C9R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y161216R0000C9R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16 OHM 0.25% 0.4W 2512
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
16Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
400mW
Width :
3.2258mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VSM
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Composition :
Metal Foil
Supplier Device Package :
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.249Lx0.127W 6.32mmx3.23mm
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Length :
6.3246mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Number of Terminations :
2
Datasheets
Y161216R0000C9R
VSM Series, Metal Foil, 16Ohms, 0.4W 2/5W, ±0.25%, -55°C~150°C