Y161140R2000B0W
Mfr.Part #
Y161140R2000B0W
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 0.3W 2010
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
0.3W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Series :
VSM
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Height :
635μm
Max Power Dissipation :
300mW
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension :
0.198Lx0.097W 5.03mmx2.46mm
Resistance :
40.2Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±0.1%
Length :
5.0292mm
Width :
2.4638mm
Datasheets
Y161140R2000B0W
VSM Series, Metal Foil, 40.2Ohms, 0.3W, ±0.1%, -55°C~150°C