Y15086K20000BR23R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y15086K20000BR23R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 6.2K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.6W
Resistance :
6.2kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packaging :
Strip
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Series :
RNC90T
Failure Rate :
R (0.01%)
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Metal Foil
Datasheets
Y15086K20000BR23R
6.2kOhms, 0.6W, Metal Foil,