Y14880R20000D5W
Mfr.Part #
Y14880R20000D5W
Package / Case
Nonstandard
Description
RES 0.2 OHM 0.5% 2W 3637
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
200mOhms
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Length :
9.144mm
Size / Dimension :
0.360Lx0.370W 9.14mmx9.40mm
Composition :
Metal Foil
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-65°C~170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
889μm
Width :
9.398mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
4
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Series :
CSM
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
Y14880R20000D5W
VPG Foil Y14880R20000D5W
CSM Series, Metal Foil, 200mOhms, 2W, ±0.5%, -65°C~170°C