Y14880R00500F0W
Mfr.Part #
Y14880R00500F0W
Description
RES 0.005 OHM 1% 3W 3637
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
9.144mm
Metal Foil
Power Rating :
3W
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
170°C
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
4
Depth :
9.4mm
Resistance :
5mOhms
Height :
889μm
Power (Watts) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.360Lx0.370W 9.14mmx9.40mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Width :
9.398mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
Y14880R00500F0W
VPG Foil Y14880R00500F0W
CSM Series, Metal Foil, 5mOhms, 3W, ±1%, -65°C~170°C