Y14880R00250B0R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y14880R00250B0R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES 0.0025 OHM 0.1% 3W 3637
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.360Lx0.370W 9.14mmx9.40mm
Number of Terminations :
4
Factory Lead Time :
20 Weeks
Width :
9.398mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Foil
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
3W
Max Operating Temperature :
170°C
Height :
889μm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Max Power Dissipation :
3W
Package / Case :
Nonstandard
Series :
CSM
Tolerance :
±0.1%
Length :
9.144mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
2.5mOhms
Datasheets
Y14880R00250B0R
VPG Foil Y14880R00250B0R
CSM Series, Metal Foil, 2.5mOhms, 3W, ±0.1%, -65°C~170°C