Y14880R00167D9R
Mfr.Part #
Y14880R00167D9R
Package / Case
Nonstandard
Description
RES 0.00167 OHM 0.5% 3W NONSTND
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
4
Size / Dimension :
0.360Lx0.370W 9.14mmx9.40mm
Packaging :
Strip
Power (Watts) :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Nonstandard
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
1.67mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Feature :
Current Sense
Series :
CSM
Datasheets
Y14880R00167D9R
CSM Series, Metal Foil, 1.67mOhms, 3W, ±0.5%, -65°C~170°C