Y14870R00390B0W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y14870R00390B0W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.0039 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
889μm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Composition :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Number of Terminations :
4
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
3.9MOhm
Tolerance :
±0.1%