Y145593R0000A0R
Mfr.Part #
Y145593R0000A0R
Description
RES SMD 93 OHM 0.05% 1/5W 1506
Metal Foil
Includes :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
22D
Number of Positions :
66
Height :
635 µm
Fastening Type :
Threaded
Tolerance :
±0.05%
Height - Seated (Max) :
0.025 (0.64mm)
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
F
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Max Operating Temperature :
150 °C
Contact Type :
Crimp
Features :
Note :
Contacts Not Included
Min Operating Temperature :
-55 °C
Failure Rate :
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Mounting Feature :
Flange
Length :
3.81 mm
RoHS :
Non-Compliant
Package / Case :
Nonstandard
Ingress Protection :
Environment Resistant
Width :
1.5748 mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.150 L x 0.062 W (3.81mm x 1.57mm)
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Resistance :
93 Ohms
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
200 mW
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
Y145593R0000A0R
Flange, MIL-DTL-38999 Series III, ACT Series, Metal Foil, 93 Ohms, 0.2W, 1/5W, ±0.05%, -65°C ~ 175°C