Y11723K90000D0R
Mfr.Part #
Y11723K90000D0R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/10W 0805
Metal Foil
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Depth :
1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Tin/Lead/Silver - with Nickel barrier
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Resistance :
3.9kohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
635μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Series :
VSM
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
Y11723K90000D0R
FIXED RESISTOR VSM Series, Metal Foil, 3.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~150°C