Y11723K60000B0W
Mfr.Part #
Y11723K60000B0W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Composition :
Metal Foil
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
WAFFLE PACK
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead/Silver - with Nickel barrier
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
VSM
Resistance :
3.6kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Height :
635μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
Y11723K60000B0W
FIXED RESISTOR VSM Series, Metal Foil, 3.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C