Y11723K09600B9R
Mfr.Part #
Y11723K09600B9R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.096K OHM 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series :
VSM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Height :
635μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
3.096kOhms
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Length :
2.032mm
Width :
1.27mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
Y11723K09600B9R
VSM Series, Metal Foil, 3.096kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C