Y11216K50000T9L
Mfr.Part #
Y11216K50000T9L
Description
RES SMD 6.5K OHM 1/4W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
175°C
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Resistance :
6.5kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.794mm
Tolerance :
±0.01%
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
SMD
Length :
5.9944mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Width :
3.2004mm
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 5.99mmx3.20mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Datasheets
Y11216K50000T9L
VPG Foil Y11216K50000T9L
SMR1D Series, Metal Foil, 6.5kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~175°C