Y112120R0000A9L
Mfr.Part #
Y112120R0000A9L
Description
RES SMD 20 OHM 0.05% 1/4W J LEAD
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.794mm
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.05%
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Resistance :
20Ohm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 5.99mmx3.20mm
Composition :
Metal Foil
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Datasheets
Y112120R0000A9L
VPG Foil Y112120R0000A9L
FIXED RESISTOR SMR1D Series, Metal Foil, 20Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~175°C