Y112120K0000T9R
Mfr.Part #
Y112120K0000T9R
Description
RES SMD 20K OHM 0.16W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
160mW
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.01%
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Composition :
Metal Foil
Supplier Device Package :
SMD
2512 J-Lead
Voltage - Rated DC :
54V
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
160mW
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 5.99mmx3.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
5.9944mm
Radiation Hardening :
No
Height :
2.794mm
Case Code (Metric) :
Resistance :
20kOhms
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Rise Time :
1ns
Power (Watts) :
0.16W
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Width :
3.2004mm
Voltage - Rated AC :
54V
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series :
SMR1D
Voltage - Rated :
73V
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
Y112120K0000T9R
VPG Foil Y112120K0000T9R
SMR1D Series, Metal Foil, 20kOhms, 0.16W, ±0.01%, -55°C~175°C