Y11203R00000D9W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y11203R00000D9W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3 OHM 0.5% 1/4W 1610
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Metal Foil
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Width :
2.54mm
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
4
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Size / Dimension :
0.160Lx0.100W 4.06mmx2.54mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Nonstandard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
3Ohms