Y11201R00000D9R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y11201R00000D9R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1 OHM 0.5% 1/4W 1610
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
4.064mm
Package / Case :
Nonstandard
Series :
VCS1610
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
1.016mm
Resistance :
1Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Width :
2.54mm
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Tolerance :
±0.5%
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
4
Composition :
Metal Foil
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.160Lx0.100W 4.06mmx2.54mm