Y107350R0000T9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y107350R0000T9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 50 OHM 1/4W 0.01% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Foil
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.01%
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
NON INDUCTIVE; ULTRA HIGH PRECISION
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Packaging :
Bulk
Series :
Z202
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-50°C~125°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Height :
6.604mm
Resistance :
50Ohm
Datasheets
Y107350R0000T9L
FIXED RESISTOR, 50Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Foil,