Y08565R60000F9W
Mfr.Part #
Y08565R60000F9W
Package / Case
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2516 WIDE
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
5.6Ohms
Tolerance :
±1%
Length :
4.064mm
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
SMD
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
4
Height :
1.016mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging :
Tray
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Width :
6.35mm
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Size / Dimension :
0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C