Y085610R0000D0W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y085610R0000D0W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10 OHM 1W 2516 WIDE
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
No
Packing Method :
WAFFLE PACK
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
HTS Code :
Size / Dimension :
0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Additional Feature :
NON INDUCTIVE, HIGH PRECISION
Max Power Dissipation :
1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Series :
VCS1625P
Resistance :
10Ohm
Case Code (Imperial) :
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Packaging :
Tray
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
4
Height :
1.016mm