Y08560R01000J0W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y08560R01000J0W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 1W 2516 WIDE
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
VCS1625P
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Supplier Device Package :
SMD
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
1W
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
Resistance :
10MOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.064mm
Number of Terminations :
4
Power (Watts) :
1W
Composition :
Metal Foil
Height :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Width :
6.35mm