Y085010R0000F9R
Mfr.Part #
Y085010R0000F9R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 2516 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
4.064mm
Number of Terminations :
4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Height :
1.016mm
Size / Dimension :
0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
SMD
Composition :
Metal Foil
Series :
VCS1625
Published :
Resistance :
10Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Width :
6.35mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C