Y08500R50000G4R
Mfr.Part #
Y08500R50000G4R
Package / Case
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Description
RES 0.5 OHM 2% 1/2W 2516
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Max Power Dissipation :
500mW
Supplier Device Package :
SMD
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
500mOhms
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
4
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Width :
6.35mm
Length :
4.064mm