Y08500R50000F9R
Mfr.Part #
Y08500R50000F9R
Description
RES 0.5 OHM 1/2W 2516 WIDE
Size / Dimension :
0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
1.016mm
Case Code (Metric) :
Length :
4.064mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
4
Series :
VCS1625
Width :
6.35mm
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device Package :
SMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Depth :
6.35mm
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
500mOhms