Y08500R12500F9W
Mfr.Part #
Y08500R12500F9W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 0.125 OHM 1/2W 2516 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.157 L x 0.098 W (4.00mm x 2.50mm)
Lead Style :
Formed Leads
Ratings :
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
0.100 (2.54mm)
Product Width :
4.06
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
X7R
Product Length :
6.35
VPG FOIL RESISTORS
Thickness (Max) :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
125 mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
8200pF
Resistance Tolerance :
1
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)
Power Rating :
0.5 W
Series :
Mono-Kap™ K
Datasheets
Y08500R12500F9W
VPG Foil Y08500R12500F9W
Mono-Kap™ K Series, 125 mOhm, ±20%, -55°C ~ 125°C