Y08500R10000F9R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y08500R10000F9R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 1/2W 2516 WIDE
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
500mW
Composition :
Metal Foil
Resistance :
100mOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Depth :
6.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Number of Terminations :
4
Height :
1.016mm
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VCS1625
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Power Rating :
500mW
Number of Pins :
4
Military Standard :
Not
Width :
6.35mm
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Length :
6.35mm
Published :
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%