Y08500R06200J9W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y08500R06200J9W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet
Download
Description
RES 0.062 OHM 1/2W 2516 WIDE
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
VCS1625
Number of Terminations :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Resistance :
62mOhm
Composition :
Metal Foil
Size / Dimension :
0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Case Code (Metric) :
Height :
1.016mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm