Y08500R01600J9W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y08500R01600J9W
Manufacturer
VPG Foil
Description
RES 0.016 OHM 1/2W 2516 WIDE
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
6.35 mm
Composition :
Metal Foil
Max Operating Temperature :
150 °C
Features :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
2 ppm/°C
Resistance :
16 mΩ
Height :
1.016 mm
Tolerance :
5 %
Number of Terminations :
4
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS :
Compliant
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
500 mW
Length :
4.064 mm
Datasheets
Y08500R01600J9W
VPG Foil Y08500R01600J9W
Metal Foil, 16 mΩ, 5 %,