Y0789408R800B0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y0789408R800B0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 408.8 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Foil
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Packaging :
Bulk
Depth :
2.67mm
Termination :
Max Operating Temperature :
175°C
Tolerance :
±0.1%
Lead Pitch :
3.81mm
Feature :
Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Height :
8.5344mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.3W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
408.8Ohms
Series :
VSR
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Width :
2.667mm
Max Power Dissipation :
200mW
Datasheets
Y0789408R800B0L
408.8Ohms, 0.3W, Metal Foil,