Y07855R00000B0L
Mfr.Part #
Y07855R00000B0L
Package / Case
Radial
Description
RES 5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Tolerance :
±0.1%
Width :
2.667mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
5Ohms
Max Power Dissipation :
600mW
Published :
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
7.62mm
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Series :
S
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Height :
8.5344mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.6W
Datasheets
Y07855R00000B0L
5Ohms, 0.6W, Metal Foil,