Y0078150R000B0L
Mfr.Part #
Y0078150R000B0L
Package / Case
Radial
Description
RES 150 OHM .3W .1% RADIAL
Through Hole Resistors
Width :
4.1148mm
Length :
10.541mm
Packaging :
Bulk
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
0.0ppm/°C
Resistance :
150Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Max Power Dissipation :
300mW
Series :
VHP100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
0.3W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
11.43mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.415Lx0.162W 10.54mmx4.11mm
Datasheets
Y0078150R000B0L
VPG Foil Y0078150R000B0L
150Ohms, 0.3W, Metal Foil,