Y00660R07800G9L
Mfr.Part #
Y00660R07800G9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
TO-204AA
Datasheet
Download
Description
RES 0.078 OHM 10W 2% RADIAL
Through Hole Resistors
Height :
8.509mm
Width :
25.4mm
Size / Dimension :
1.530Lx1.000W 38.86mmx25.40mm
Power (Watts) :
10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
10W
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
78mOhms
Series :
VHP-4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.51mm
Published :
Length :
38.862mm
Composition :
Metal Foil
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
4
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Package / Case :
TO-204AA
Datasheets
Y00660R07800G9L
78mOhms, 10W, Metal Foil,