Y00621K16200V0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y00621K16200V0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 1.162K OHM 0.6W 0.005% RAD
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Max Power Dissipation :
300mW
Width :
2.667mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
1.162kOhms
Length :
7.62mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Tolerance :
±0.005%
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
8.5344mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.6W
Composition :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
±1ppm/°C
Series :
S
Packaging :
Bulk
Datasheets
Y00621K16200V0L
VPG Foil Y00621K16200V0L
1.162kOhms, 0.6W, Metal Foil,