Y00585R00000F0L
Mfr.Part #
Y00585R00000F0L
Description
RES 5 OHM 0.3W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Size / Dimension :
0.260Diax0.500L 6.60mmx12.70mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
12.7mm
Max Power Dissipation :
150mW
Temperature Coefficient :
±12ppm/°C
Resistance :
5Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.3W
Supplier Device Package :
Non-Inductive
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
Y00585R00000F0L
5Ohms, 0.3W, Metal Foil,