Y00152K37000T19L
Mfr.Part #
Y00152K37000T19L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.37K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Feature :
Non-Inductive
Series :
VMTB60
Size / Dimension :
0.160Diax0.375L 4.06mmx9.53mm
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±0.01%
Resistance :
2.37kOhm
Composition :
Metal Foil
Max Power Dissipation :
125mW
Reach Compliance Code :
Unknown
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
Y00152K37000T19L
FIXED RESISTOR, 2.37kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Foil,