Y001420K4200T0L
Mfr.Part #
Y001420K4200T0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20.42K OHM 1/5W 0.01% AXIAL
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial
Resistance :
20.42kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Max Power Dissipation :
200mW
Feature :
Non-Inductive
Size / Dimension :
0.120Diax0.270L 3.05mmx6.86mm
Series :
VMTA55
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Composition :
Metal Foil
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Length :
6.858mm
Datasheets
Y001420K4200T0L
20.42kOhms, 0.2W 1/5W, Metal Foil,