Y0011250R000T9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y0011250R000T9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 250 OHM 1W 0.01% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
250Ohms
Width :
4.064mm
Tolerance :
±0.01%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.575Lx0.160W 14.61mmx4.06mm
Length :
14.605mm
Power (Watts) :
1W
Height :
10.4902mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1W
Height Seated (Max) :
0.413 10.49mm
Series :
S
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Foil
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Datasheets
Y0011250R000T9L
250Ohms, 1W, Metal Foil,