XXS30B2AM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XXS30B2AM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
ULTRASONIC SENSORS XX, ULTRASONI
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Ambient temperature :
Voltage type :
DC
Indicator :
LED
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Shielding :
Unshielded
Sensing Distance :
0.079" (2mm)
Ingress Protection :
IP65, IP67
Type of electric connection :
Connector M12
Product Status :
Active
Output Type :
Analog Current
Sensor Type :
Ultrasonic
Material housing :
Brass
Degree of protection (IP) :
IP67
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
Response Frequency :
Series :
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Termination Style :
Connector
Package :
Box
Datasheets
XXS30B2AM12
Schneider Electric XXS30B2AM12
12V ~ 24V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 - Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
XXS30B2AM12 Overview
XXS30B2AM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.079" (2mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 24V