XW6T-COM2.5X20BL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XW6T-COM2.5X20BL
Manufacturer
Omron Automation
Description
COM TERM BLK 2_5MM 20PN BLUE
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Specialized
Number of Levels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Middle
Wire Gauge or Range - mm² :
0.14 ~ 0.34mm²
Voltage - UL :
600V
Housing Color :
Blue
Current - UL :
20A
Feature :
Block of 5, Indicators
Length :
3.252 82.60mm
Wire Gauge or Range - AWG :
14-26 AWG
Current - IEC :
24A
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Factory Lead Time :
6 Weeks
Termination Style :
Push In, Spring
Mounting Type :
DIN Rail
Stripping Length :
10mm
Height (Max) :
1.421 36.10mm
Number of Positions :
20
Voltage - IEC :
800V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
XW6T
Terminal Width :
28.2mm